מה חדש באמצעי מניעה?

עודכן ב: לפני 4 ימים


בשנה האחרונה נוסף אמצעי מניעה חדש לשוק – VCF. העלייה שלו לישראל הישר מארה"ב היוותה כביכול בשורה גדולה לנשות ישראל ולנשים דתיות בפרט. קוטל זרע שקל יחסית לקבל עליו היתר הלכתי, לא הורמונאלי כלל, נוח ופשוט לשימוש, מתמוסס בנרתיק כ-15 דקות לאחר ההכנסה ועד לשלוש שעות (כך שלא צריך יותר מדי זמן המתנה) והמחקרים שמראה החברה המשווקת מעידים על לא פחות מ-94% יעילות במניעת היווצרות הריון.


אז מה הקאצ' אתם שואלים? ובכן, גם אני שאלתי את עצמי את אותה השאלה בדיוק ולשם כך פניתי לחברתי הטובה, תמר אוחנה, לקבל תשובות.

למי שלא מכיר, תמר היא מנחת שיטת המודעות לפוריות בעלת ניסיון רב ומנחה סדנאות לנשים לאמהות ולמתבגרות במפגש שלהן עם הגוף הנשי. מהרגישות שלה והגישה המיוחדת לצרכי גוף ונפש האישה אי אפשר שלא להיות מוקסמים. השיחה שלי עם תמר התחילה כבדרך אגב רק כדי לקבל תשובה קצרה, אבל השיחה התגלגלה לעומק העולם שמאחורי השימוש באמצעי מניעה, והנה לכם כאן תמצית הדברים.

אז מה את אומרת על המחקר שמראה שיעילות ה-VCF עומדת על 94%? הרי ידוע שיעילות קוטלי זרע היא בסביבות ה-80%, איך זה יכול להיות?

זו שאלה טובה ואני אענה עליה שתי תשובות. מבחינה טכנית, ביעילות של אמצעי מניעה תמיד מתייחסים לשני מספרים, האחד הוא היעילות המושלמת, בתנאי מעבדה, והשני הוא היעילות הטיפוסית, זו שלוקחת בחשבון גם תנאים אנושיים.

בדרך כלל היעילות הכתובה על המוצרים היא המושלמת, אבל היא לא זו המעניינת. כי לא משנה לי מה קורה בתנאי מעבדה, אני רוצה לדעת את מה שקורה בתנאים אנושיים טיפוסיים, כי אני אנושית. אני לא יודעת אם נעשה מחקר ספציפי על יעילות טיפוסית של VCF ביחס לקוטלי זרע אחרים אך השמועה אומרת שהיעילות של VCF טובה יותר מנרות או ג'ל בלבד. אבל זו רק שמועה.

ועכשיו לתשובה המהותית. תמיד כשאני מתבקשת לדבר על יעילות אני נמנעת מלדבר על מספרים. ובכל מקרה, גם אם אני אומרת מספר, אני מסייגת. כי אם אני בהריון זה 100% הריון. לפעמים יש אשליה שהמספר הגבוה "מגן" עליי, שאם היה כתוב על האריזה 94% אז זה יעיל בוודאות. אבל לא המספר הוא שיגרום לאמצעי המניעה שלי להיות יעיל. מה שכן יעזור לי להגביר את היעילות האישית של המוצר שבו אני משתמשת: קבלת הדרכה טובה על אופן השימוש, שימוש עקבי ומסודר, שיתוף פעולה עם בן הזוג, תשומת לב לפג התוקף של המוצר וכד' (כלומר, כל מה שמצמצם את הפער בין היעילות המושלמת לזו הטיפוסית).

והדבר הכי חשוב בכל זה: לזוגות תמיד כדאי לבדוק את היחס בין עולם הערכים שלהם לבין אמצעי המניעה השונים. אילו ערכים הכי חשובים להם? בדיקה זו תאפשר להם לבחור את אמצעי המניעה הנכון להם ביותר (בתקופה הזו) תוך כדי לקיחה בחשבון של ה"מחירים" שהם ישלמו על השימוש בו.


תמר אוחנה. "אין אמצעי מניעה מושלם, ואולי טוב שכך."

למה הכוונה "ערכים" בבחירת אמצעי מניעה? מה כל כך חשוב בזה?

אם תבחרו אמצעי מניעה שלא מתאים לקריטריונים שלכם, הוא לא ישרת אתכם בצורה טובה. דוגמה: אם שמירה על החשק והסיפוק המיני, הם ראשונים במעלה אצלכם. ובחרתם אמצעי מניעה שפוגם מאוד בחוויה המינית שלכם- יהיה לכם קשה להתמיד בו, סיכוי גבוה שתשתמשו בו בצורה שגויה, ובסופו של דבר- גם היעילות תיפגם.

אם תבחרו אמצעי מניעה שמצריך הערכות מראש, בעוד שאצלכם הספונטניות היא ראשונה במעלה, לא תצליחו להתמיד בשימוש.

שימו על השולחן את הקריטריונים הערכיים החשובים לכם ביותר, ובחרו את אמצעי המניעה שלכם לפיהם (ותודה למיכל שונברון שלימדה אותי את התובנה הנפלאה הזאת).

ומה לגבי הקושי? אנחנו הרי יודעות שהחוויה של נשים רבות לגבי בחירה ושימוש באמצעי מלווה בתסכול עמוק.

נשים רבות מספרות שהעיסוק באמצעי מניעה גורם לתסכול, לחץ ובלבול וזה כל כך הגיוני. הניסיון לרווח בין לידות או לדחות הריון, הוא בעצם ניסיון להתערב באחד מהכוחות החזקים בעולם הטבע, ההתרבות, ההמשכיות. אין עוד יצור ברחבי העולם שמבקש לצמצם את ההמשכיות שלו. אם זה היה פשוט, זה היה מפתיע. אני לא מבקרת את התחושות הקשות, אבל אני חושבת שאם מבינים מה בעצם אנחנו מנסים לעשות כאן – זה נותן פרספקטיבה שמקילה על התסכול.

ומה בכל זאת יכול לעזור בתסכול הזה?

חשוב לדעת את ההבדל בין הבחירה לבין ה"אין ברירה". רוב הנשים שמתעסקות בנושא של אמצעי מניעה פועלות מתוך אין ברירה. התארסת? מזל טוב. רוצי לרופאת הנשים הפנויה הראשונה, וקחי ממנה מרשם לגלולות. ככה זה עובד. ואין ברירה אחרת: ילדת עכשיו, ואת רוצה לרווח בין הלידות? מקובל לחלוטין. הפסיקה של הרב מתירה להשתמש באמצעי X למשך Y זמן. בהצלחה. אין ברירה. ככה כולן, ככה צריך.

אבל האמת היא שזה לא נכון. ברמה הטכנית - יש עולם של אמצעי מניעה. חלקם נגישים יותר לציבור בישראל, וחלקם פחות. חלקם נפוצים יותר, וחלקם פחות. מבחינה הלכתית, חלקם קלים יותר להיתר הלכתי, על חלקם יש דיון הלכתי, וחלקם קשים להיתר (שמגיע לעתים ובמקרה הצורך).

כשאנחנו לא יודעים, נראה לנו ש"אין ברירה" אבל כשאנחנו לומדים להכיר את האפשרויות השונות, יש סיכוי גבוה שנמצא אפשרות שנוכל לחיות איתה בשלום.

לכל אמצעי מניעה יש מחירים, אין אמצעי מניעה מושלם, ואולי טוב שכך. כאשר אנחנו בוחרים ממקום מודע, מבין, ומתוך תחושה שהדברים בידיים שלנו - נוכל לקבל את המחירים בהבנה ואפילו באהבה. איזה הבדל חוויה אדיר זה מול התמודדות עם מחיר כפוי.

ואני רוצה לפנות גם לבני הזוג, להזמין אותם להיות בשותפות מלאה בדילמה הזו. תחושת הבדידות של נשים וה"נשיאה לבד בעול" לעתים מעמיקים את התסכול. היו שם לגמרי. לא רק "בשבילה" אלא ממש כי העניין הוא של שניכם במידה שווה.

ובפרקטיקה, כיצד זוגות יכולים להגיע לבחירה הטובה ביותר עבורם?

לצערנו, לרוב רופאי הנשים אין זמן ופנאי לערוך לזוג הכרות עם אמצעי המניעה השונים, היתרונות והחסרונות שלהם. ולכן עלינו הציבור למצוא מקורות מידע אחרים. מצאו לכם מדריכה של שיטת המודעות לפוריות, גניקולוגית הוליסטית, מנחה בעמותת 'לדעת' או 'דלת פתוחה'. מקור מידע מהימן שיתן לכם ידע זמין ואמיתי, ביחד עם אפשרות להבין את עולם הערכים שלכם בתוך הבחירה הזו.

בהקשר הזה, חשוב להיות פתוחים לשינויים. שינויי החיים מזמנים שינויים גם בקריטריונים הערכיים. בכל תקופה יכול להיות אמצעי מניעה אחר.

__

תמר אוחנה, מנחה את שיטת המודעות לפוריות בירושלים, בגוש עציון, ובכל מקום נוסף שבו מתקבצת קבוצה.

סדנאות חד פעמיות לנשים או לאמהות-בנות, נפתחות בהתאם לביקוש. יוזמת פרויקט אנטומיה אינטימית.

מוזמנת ליצור קשר 052-6878320, ohanatamar@gmail.com


דיווח מהשטח - עוד שני אמצעי מניעה חדשים הגיעו לישראל ב-2017

לימור קליינמן

לרגל היום הבינ"ל לאמצעי מניעה האחרון השתתפתי בכנס מקצועי בנושא שהפיקו הארגון הנפלא דלת פתוחה. המידע שהועבר שם צריך להגיע לכל בית בישראל אבל מה לעשות שלא לכולנו יש זמן ללכת לכנסים כאלה אז החלטתי להשתמש בפלטפורמה הווירטואלית כדי להעביר את המידע דרכה ולהרחיב לכם את אפשרויות הבחירה. מוזמנות להעתיק ולשתף בקבוצות נשים שהמידע יהיה עבורן יעיל.

גילוי נאות: אין לי כלל אחוזים או רווח כלשהו מהחברות המייצרות את המוצרים ומה שאני כותבת כאן הוא כשירות לציבור בלבד. בנוסף, המידע הזה הוא מידע למתקדמות ולמתקדמים שכבר עברו סקירה מקיפה של כל האפשרויות הקיימות בשוק אצלי בקליניקה או במקום מקצועי אחר שהוא לא רפואה ציבורית (לא כי אני חלילה מזלזלת ברפואה הציבורית, אלא כי פשוט אין להם זמן ומשאבים לסקר את הכל ולהתאים באופן אישי ולכן לרוב הם פשוט לא עושים זאת).

חשוב! המידע שהובא להלן הינו בסיסי וכללי בלבד ואינו בא להחליף המלצת רופא. אני תמיד אמליץ בנושא כה חשוב להיוועץ באיש מקצוע בתחום + קביעת תור לרופא.

--

אז מה חדש? התקן הורמונאלי JANESS

לאחר הצלחת המירנה הבלעדית בשוק ההתקנים ההורמונאליים בישראל שמחתי לשמוע שבא לשכונה התקן חדש. ומעבר לכך שביקורו שבר את המונופול והביא להוזלה של התקן המירנה, יש לו גם כמה יתרונות חדשים.

בקצרה על התקן ההורמונאלי:

ההתקן מוכנס לפתח צוואר הרחם ע"י רופא/ת נשים

הוא משחרר כמות יומית קבועה של הורמונים (לבונורגסטרל) בתוך הרחם המונעים את הביוץ

עלות ההתקן + התשלום לרופא עבור התקנתו מגיעה לכמה מאות שקלים

הוא בטוח לשימוש גם בהנקה

מביא להפחתה הדרגתית בדימום ובכאב הוסתי של 79%-97% ולכן הוא עוזר גם לטיפול בדימום וסתי כבד או משמש כפתרון לשומרי טהרת המשפחה הבוחרים לקצר/להעלים את זמן הוסת

גורם לדיקוק רירית הרחם ושינויים בריר הצווארי (רופאים מספרים שזה בריא)

שיעורי שביעות רצון גבוהים בקרב המשתמשות

אינו גורם להפלה במקרה וכבר נוצר הריון

יעילות גבוהה מאוד במניעת הריון (החל מ-7 ימים לאחר ההתקנה)

אינו מונע הידבקות במחלות מין וזיהומים

--

*התקן מירנה*

משחרר 20 מיקרוגרם לבונורגסטרל בכל יממה

תקף ל-5 שנים מיום ההתקנה

לרוב הרופאים מסכימים להתקין אותו לאחר לידה אחת לפחות

*ההתקן החדש – ג'נס*

משחרר 6 מיקרוגרם לבונורגסטרל בכל יממה

תקף ל-3 שנים מיום ההתקנה

ההתקן קטן יותר והומצא עבור נערות – כך שניתן להתקינו גם לפני לידות.

והנה השוס אמיתי – זוגות בהריון המעוניינים לקחת הפסקה לאחר הלידה יכולים לקנות את ההתקן בבתי המרקחת מבעוד מועד, להגיע איתו לחדר הלידה, ולבקש מהרופא המיילד להתקינו בתוך 10 דקות מרגע הלידה. זה יחסוך לכם את שלב הדימום, את העלות וההתעסקות והכי חשוב – יביא לכם שקט נפשי לפחות בתחום הזה J

דיאפרגמה ONE SIZE שאינה דורשת התאמת מידה

בכלליות על דיאפרגמה:

מדובר באמצעי מניעה בצורת חצי כדור העשוי סיליקון או גומי. הדיאפרגמה מוכנסת לנרתיק האישה לפני קיום יחסים ואמורה למנוע את הגעת תאי הזרע אל הביצים המחכה ברחם – ובכך למנוע את הפרייתה. לדיאפרגמה יש מגוון מידות לפי גודל האישה ולכן היה צורך בהתאמת מידה אצל מתמחה בהתאמת דיאפרגמות.

הדיאפרגמה אינה הורמונאלית ומהווה פיתרון לנשים שהורמונים אינם ידידותיים עבורן (בריאותית ונפשית)

העלויות: 250-400 לדיאפרגמה + 150-400 ₪ להתאמת מידה ע"י מתמחה בהתאמת דיאפרגמות (לערך)

ההנחיות הכלליות הן להשתמש יחד עם ג'ל קוטל זרע

יעילות בינונית במניעת הריון (כ-80%)

מתאים מאוד לשילוב עם מניעת הריון באמצעות שיטת המודעות לפוריות

עלול לא להתאים לאוהבות הספונטניות/ לנשים שלא חשוב בנוח עם הכנסת עצמים לנרתיק/בעלות מבנה אנטומי מיוחד/סובלות מוגיניסמוס/וסטיבוליטיס/צניחת רחם/דלקות חוזרות/סיבות דתיות ועוד

אז מה השתנה בcaya ?

לפני שאני אפרט רק אומר שרעיון של דיאפרגמת ONE SIZE שחוסכת לנו את ההתאמה אולי נשמע נפלא בתיאוריה, אבל יש כאן הרבה "אבל".

אווה היבואנית הרשמית של קיה לישראל (הנחמדה שאיתי בתמונה) מספרת שהדיאפרגמה מתאימה לנשים במידות 60מ"מ-85מ"מ (שזה 85% מהנשים). כלומר, בגדול אם לא ידוע לך על משהו חריג מבדיקות גניקולוגיות שעברת – זה אמור להתאים לך ולהיות יעיל בדיוק באותה המידה כמו דיאפרגמה שמצריכה התאמה. מהבחינה הזאת – יש כאן מעט חוסר וודאות כי מי שחוסכת לעצמה התאמה לא באמת תוכל לדעת אם היא נמצאת ב-15% שהדיאפרגמה אינה מתאימה עבורן. יחד עם זאת שאחוזי היעילות נחשבים בינוניים – זוגות שעל השאלה "כמה חשוב לכם למנוע הריון בשלב הזה?" יענו "מאוד++++" – לא בהכרח ימצאו בה כמתאימה.

ועדיין, יש לא מעט נשים שמאוד אוהבות את השימוש בדיאפרגמה ומחיר של 330 ₪ + 100 ₪ לשפופרת קולט זרע וזמינות לרכישה באינטרנט הם בהחלט חדשות טובות עבורן.


הסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

מבצעי החודש

שאלות נפוצות

איך אפשר לגלוש באתר עם אינטרנט מסונן?

לגולשים עם אינטרנט מסונן - באמצעות "אינטרנט רימון" ניתן לגלוש באתר על פי ההוראות כאןאם יש לכם ספקי סינון אחרים, תוכלו להוריד חינם את המדריך של ואהבתם למיניות בריאה בנישואים ולקבלו לדוא"ל.
 

ואם אנחנו זקוקים להכוונה בקניית מוצרים?

בכל שלב ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות המייל או הוואטסאפ 0585-410415 ולהשאיר שם מספר טלפון ליצירת קשר. נשמח לחזור תוך 2  ימי עבודה והיועצים המקצועיים שלנו יחזרו אליכם לייעוץ רכישה דיסקרטי ללא עלות. ייעוץ לגברים ניתן ע"י גבר וייעוץ לנשים ע"י אישה.

מה קורה אם אנחנו לא מרוצים?

הסיכוי שלא תהיו מרוצים הוא קלוש מאוד, אבל אם זה קורה, והאריזה לא נפתחה, מחזירים את החבילה, ואנחנו מזכים במלוא הסכום, והכל בכפוף למדיניות החזרות.

איך החבילה מגיעה אלינו?

החבילות מגיעות עם שליח פרטי עד הבית בתוך 3 ימי עבודה לרוב חלקי הארץ (במקומות מרוחקים יתכנו עיכובים) בהתאם למדיניות המשלוחים של חברת תמנון, או באיסוף עצמי מצור הדסה. המסירה מתבצעת בתיאום טלפוני מראש.

האם מישהו ידע שהזמנו את החבילה מכם?

בכלל לא. חשוב לנו מאוד לשמור על הפרטיות שלכם, ולכן על החבילה שתקבלו לידיכם, לא יהיה שום פרט מזהה. השליחים אינם יודעים מהי תכולת החבילה והם מודרכים למסירת החבילה באופן אישי לידי המזמין. אתם יכולים להיות שקטים ולהזמין משלוח הביתה, למשרד או לכל מקום אחר שתבחרו.
 

ואם אנחנו מעדיפים רכישה טלפונית דיסקרטית?

ניתן לבצע הזמנה טלפונית בימים א-ה בשעות 9:00-13:00 במספר 0585-410415. תוכלו גם להשאיר הודעה ונחזור אליכם לביצוע הרכישה.

העסקת פגועי נפש

כתרומה לחברה

ייעוץ רכישה

טלפוני חינם

משלוח עם שליח חינם מעל 360 ש"ח

תשלום מאובטח

באשראי

משלוח דיסקרטי

תוך 5 ימים

הרשמו לרשימת התפוצה

וקבלו את הירחון שלנו בכל חודש

בתקשורת

מי אנחנו

חזון ואהבתם

מיניות ביהדות

ייעוץ מיני

  • YouTube - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Facebook - White Circle

Ⓒ כל הזכויות שמורות ל"ואהבתם" | צור הדסה, ישראל 998500

contact@ve-ahavtem.com  |  058-5410415