איך לעבור בדיקה גניקולוגית חיובית?

עודכן ב: ינו 25

בעוד הסקרים מראים כי יותר ויותר נשים יוצאות עם חוויה טראומטית מהבדיקה הגניקולוגית, יש לא מעט ארגונים שעושים הכל כדי להילחם בנתונים המדאיגים. ועד שהם יצליחו, קחי לך כמה דקות כדי ללמוד איך הגוף שלך עובד בזמן בדיקה פנימית ואיך תוכלי לשנות את מציאות חוויית הבדיקה שלך לגמרי בעצמך.

לפני כמה חודשים אחרי ששמעה אותי בהרצאה, הגיעה אליי ממרחק שעה וחצי נסיעה אחת הבחורות היפות והמתוקות שידעה הקליניקה שלי. סיבת ההגעה: היא נשואה שנה וחצי, וכואבת את נשמתה בכל פעם מחדש שמשהו צריך להיכנס לה לגוף. לשם. למקום הזה שלדבריה "אמור להגיב נורמלי כשמשהו נכנס אליו".

"מה לא בסדר איתי? מה דפוק אצלי?" היא שואלת. "אני מרגישה כישלון."

אנחנו יושבות ומדברות ומתעמקות ונותנות דרור לרגשות לחוויות ולפחדים. ואז כשאני שואלת האם עברה פעם בדיקה פנימית במרפאה כל גופה מתכווץ בבעתה.

"לא לא לא. רק אל תגידי לי לעשות את זה."

הדמעות זולגות וזולגות והיא ממשיכה בחצאי הברות.

"אני לא מסוגלת, אני לא יכולה אפילו לחשוב על זה. כמה צעקתי. והספקולום הזה, חשבתי שאני אמות. הרגשתי כמו פרה ששוחטים אותה."

וכך מסתבר:

פעם, לפני הרבה זמן, היא הלכה להיבדק אצל רופא נשים. הרופא הטוב שמע את סיבת ההגעה והבין שעל מנת לעזור לה הוא צריך לערוך בדיקה פנימית, לבדוק שהכל בסדר. מה שהרופא כנראה לא ידע, זה איך נכון לבדוק אישה בקודש הקודשים שלה, ומה שאני בטוחה שלו היה יודע בזמנו כנראה שאפילו לא היה מתקרב אליה – זה שבדיקה מהסוג הזה, כשהאישה לא רוצה בה וסובלת בה, עלולה להשאיר אחריה טראומה ארוכת טווח, שאת המחירים שלה לא משלמת האישה רק בזמן הבדיקה עצמה, אלא הרבה מאוד אחרי. בכל פעם מחדש ובכל סיטואציה שהיא תיפגש עם הנרתיק שלה. ובחיי אישה לא חסרות פעמים כאלו – בקיום יחסים, בלידה, בבדיקות רפואיות, בניקיון המקום, בבדיקות המקווה, בהכנסת אמצעי מניעה או טמפון ועוד.


עלות תועלת? זה מה שאתם הרופאים כל הזמן אומרים כשאתם נדרשים לתכנן תכנית רפואית? אז בואו נדבר על העלות רגע. נכון, יכול להיות שבדקתם את האישה וכך אישרתם לעצמכם את מה שהייתם צריכים, אבל האם זה שווה את המחיר שאותה האישה צריכה לשלם? ברור שלא.

בהרצאתה הנחושה והאמיצה "האם הגיע הזמן לבדיקה גינקולוגית אחרת?" של ד"ר מיכל לוריא היא מציגה סקר שנערך בקרב נשים שעברו בדיקה גניקולוגית:
47% מהנשים מתארות את הבדיקה כמביכה
35% מהנשים מתארות את הבדיקה ככואבת
18% מהנשים מתארות את הבדיקה כטראומטית

אז מה עושים שנתוני חוויית הבדיקה הפנימית של האישה כל כך מדאיגים? את הקריאה לגניקולוגים להתעורר אני אשאיר לד"ר מיכל לוריא, אבל לכן הנשים היקרות, שמידי פעם כחלק מהחיים גם צריכות לעבור בדיקות מהסוג הזה אני רוצה שתלמדו איך עובד הגוף שלכן בבדיקה גניקולוגית.

זוכרות את הבדיחה של המילון נשים גברים "למה הם מתכוונים באמת?" שאומרת ככה:

גברים: לא (=לא), כן (=כן)

נשים: לא (=כן), כן (=לא)

אז יש גם מילון לנרתיק שלכן בבדיקה שלא מתכוננים אליה (ולא, הפעם זה לא בדיחה) וככה הוא הולך:

תהיי רפויה (=הנרתיק יתכווץ)

תשתחררי (=הנרתיק יתכווץ)

זה לא יכאב (=הנרתיק לא יאמין, ויתכווץ)

תפסקי יותר רחב (=הנרתיק יתכווץ)

ספקולום (=כיווץ כיווץ כיווץ)

הכנסת יד בלי התראה (=הנרתיק יתכווץ)

אם תמשיכי לכווץ זה יכאב, את צריכה להרפות (=הנרתיק יתכווץ עוד יותר)

נשים שלוקחות אחריות על החוויה הפרטים שלהן בזמן הבדיקה הגניקולוגית - סובלות הרבה פחות.

ואם את נאנחת עכשיו וחושבת לעצמך – אוף. זה כל כך מבאס! אני רוצה שתדעי שזה ממש לא חייב להיות כך. כל אישה צריכה לזכור שלפני שיש לה את הגינקולוג או הגינקולוגית יש לה מלאך שומר שנמצא איתה בכל בדיקה, והמלאך השומר הזה הוא לא אחר מהיא עצמה. לכל אישה יש כוח ויכולת לקבוע את המציאות שלה ואחריות על חוויית הבדיקה שלה. אל תחכו לאנשי המקצוע ואל תתביישי לעמוד על שלך. נפלת על מישהי טובה? נפלת על הרופא הכי רגיש בעולם? איזה כיף! אבל גם אם לא – הנה טיפים לבדיקה עצמה - מה להגיד (לעצמך) ומה לעשות, בהיעדר גניקולוג/ית שעושים זאת בעצמם (ותודה לד"ר אושרית ברט על העזרה בכתיבת הטיפים):

לפני הבדיקה:

  1. תשתעלי באופן מלאכותי כמה שאת צריכה. השיעול גורם לשרירי הנרתיק להתרחב.

  2. תדמייני כאילו יש לך כדור רך או משהו נעים בתוך הנרתיק ותדחפי אותו בעדינות החוצה. הפעולה הזאת מרפה את השרירים.

  3. קחי לך כמה זמן שאת רוצה כדי לנשום נשימות עמוקות ואיטיות ואל תאשרי לרופא הבודק לבדוק אותך לפני שאת מרגישה מוכנה.


תוך כדי הבדיקה:

  1. ברגע שמשהו לא נעים לך תאמרי זאת לרופא הבודק בקול ברור ותבקשי לעצור את הבדיקה עד שתהיי מוכנה לנסות שוב.

  2. תאמרי לו: "אני צריכה להרגיש בטוחה במה שהולך לקרות ואני מבקשת לעדכן אותי בכל פעולה"

  3. תעצמי עיניים ותחשבי על משהו שמשמח אותך במיוחד, אל תהססי לחייך לעצמך תוך כדי המחשבות, זה ישאיר אותך רפויה.

  4. המשיכי לנשום נשימות איטיות ועמוקות ותזכרי שזאת הבדיקה שלך וזכותך גם להיות מוזרה אם זה מה שעוזר לך.

עכשיו אחרי שלמדת את השיעור החשוב הזה בגניקולוגיה, ואת דוברת "נרתיקית" מושלמת (לפחות לכל הקשור לבדיקות), אני מאחלת לך מזל טוב על קבלת התואר – הגניקולוגית של עצמך. שתהיה לך בדיקה נעימה :-)

הכותבת, לימור קליינמן, מייסדת "ואהבתם".

יועצת מינית מוסמכת מאוניברסיטת בר אילן. BA בסוציולוגיה. בוגרת מרכז יהל ומרכז עדן, מרצה, מעבירת סדנאות ובלנית מתנדברת במקווה טהרה לנשים.

הסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...

הרשמו וקבלו אחת לחודש את הירחון עם המאמרים החדשים