קרבה מינית בזמן לידה לשומרי הלכה

עודכן ב: 27 אוק 2020


חוויות הלידה המהנות והרוחניות של קומונת ההיפים האמריקאית, שמתוארות בספר ״מיילדות רוחנית״, עושות גם לזוגות בישראל חשק לנסות ליצור חוויות זוגיות דומות. האם חוויית הלידה הזאת רלוונטית לזוגות דתיים שההלכה אוסרת על מגע פיזי ביניהם כאשר הלידה מתקדמת? ואיזה מקום יש למיניות בין בני זוג בזמן לידה? שירה היימליך נותנת כמה טיפים נהדרים שיעזרו לכם לחוות את הלידה (וגם את סוף ההיריון) כחוויה זוגית עוצמתית ומקרבת.

בספרה "מיילדות רוחנית" כותבת איינה מיי: "שוב ושוב ראיתי שהדרך הטובה ביותר להוציא תינוק היא בעזרת כרבולים, חיבוקים ונשיקות עם הבעל. אווירת המיניות והאהבה היא שמכניסה לשם את התינוק והיא גם זו שמוציאה אותו החוצה."

בתקופה שבה יש ליותר ויותר נשים רצון לחוות לידה כחוויה טבעית ורוחנית, הגישה הזאת חשובה אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שלאנשים דתיים המבקשים לשמור על ההלכה היהודית, יש כאן קונפליקט לא קטן.

אז כדי להעלות שיח משמעותי בעניין לזוגות שזה נוגע בהם, פניתי לשירה היימליך. שירה, בין כל העיסוקים והכישרונות הרבים שלה, היא תומכת לידה, מדריכת כלות, מדריכת הנקה ומתרגמת הספר "מיילדות רוחנית" לעברית. חשוב לומר שאם ילודה זה לא בתכנון שלכם, לא כדאי לכם להיפגש איתה, כי האישיות והאנרגיה המיוחדת שלה בהחלט עושים חשק.

שירה, תוכלי להרחיב יותר על חשיבות המגע המיני בזמן לידה?

ההורמון הראשי בלידה, זה שאחראי לקדם אותנו אל עבר יציאת התינוק, הוא האוקסיטוצין - ההורמון שגורם לרחם להתכווץ, ולגרום לתחושה הקרויה צירים או גלים. זהו אותו הורמון שמופרש כשאנחנו מתאהבים בבן או בבת הזוג שלנו (ולכן יש המכנים אותו ״הורמון האהבה״), זה אותו הורמון שמופרש בזמן אורגזמה וגורם להתכווצויות הנעימות שגברים ונשים מרגישים באיבר המין שלהם, וזה גם אותו הורמון שהאישה מפרישה כשהיא מניקה.

האיברים שמשחקים תפקיד כל כך חשוב ביחסים המיניים בין בני הזוג, הם אותם איברים שמככבים בלידה. וזה לא פלא, הרי התאהבות-יחסי מין-היריון-לידה-הנקה הם שרשרת התרחשויות טבעיות שמובילות זו לזו. נשים שכבר ילדו וזכו לתמיכה טובה מבני הזוג שלהן, יכולות בוודאי להעיד שהידיעה שנמצא לידם בן זוגן שמכיר אותן כל כך טוב ומעודד אותן ודואג להן ושומר עליהן ונוגע בהן באופן אוהב ומעריץ, הקלה עליהן את ההתמודדות עם הכאב ואת החששות בזמן הלידה.

כשמדברים על מגע מיני בלידה, פחות מתכוונים ליחסי מין ממש (למרות שגם את זה אפשר לראות ויש זוגות שזה בהחלט עובד בשבילם), אלא יותר על ליטופים עדינים, עיסויים עמוקים, נשיקות אוהבות, לחץ על הגב, חיבוק של הגבר מאחור שמאפשר לאישה להישען עליו ולהרגיש מוגנת ואהובה. בספר מיילדות רוחנית יש המון סיפורי לידה שבהם אופן התמיכה של בן הזוג מסופר דרך עיניה של היולדת או של האיש שלה. מרתק לראות איך אצל כל זוג קורה משהו קצת שונה, ואיך אצל כל זוג שמרגיש בנוח להתבטא בדרך כזאת, המיניות פורחת ומשחקת תפקיד מאוד חשוב בקידום הלידה.

דמיינו אישה בלידה שזוכה לנשיקה עמוקה ואוהבת מבן הזוג שלה. הפה, השפתיים, הלשון והגרון שלה שמשוחררים למעלה, עוזרים לאיברים המקבילים להשתחרר למטה.

כידוע, לאנשים דתיים, מפתיחה מסוימת יש איסור על מגע פיזי. מה היית מציעה להם?

הייתי מציעה להם למצוא את הדרך ליצור קרבה ומיניות ולהרגיש אותן גם בלי מגע. למשל, ללחוש אחד לשני באוזן כמה בן הזוג משמעותי בשבילך, או להסתכל אחד לשני עמוק בעיניים בזמן ציר ולנסות להעביר את המילים ״אני אוהבת אותך״ בעזרת המבט, זו הזדמנות מצוינת לספר אחד לשני כמה הוא חשוב לך, כמה את שמחה שהוא שם איתך, כמה אתה מעריץ אותה על מה שהיא עוברת בגבורה, כמה את יודעת איזה אבא מושלם הוא יהיה, כמה היית מת להתחלף איתה רק כדי להקל עליה... ויש עוד שפע של רעיונות בספר מיילדות רוחנית.

בנוסף לזה אני מוסיפה, שיש פסיקות שונות לגבי מגע בלידה. מומלץ בעוד מועד לשאול רב שמבין את המורכבות בלידה.

"יש שפע של דרכים ליצור קרבה ומיניות גם בלי מגע." שירה היימליך

איזה עוד דברים בן הזוג יכול לעשות כדי להקל על אשתו?

אוקסיטוצין, הורמון האהבה, אוהב חושך, פרטיות, חיוכים, מוזיקה נעימה, ריחות מוכרים ואנשים שאפשר לבטוח בהם. זאת ההזדמנות של בן הזוג להיות האביר על הסוס הלבן שמגן על בועת האוקסיטוצין של הנסיכה שלו מכל משמר, ולדאוג לתנאים המדויקים עבור אשתו (עד כמה שהמציאות מאפשרת כמובן) כדי שהיא תוכל ללדת בשקט כי היא יודעת שהוא דואג להכול.

הנה צ׳ק ליסט לבעל שכדאי לעבור עליו כשאתם בחדר הלידה: כבה את האור בחדר בכל הזדמנות שאין בו צורך, וודא שאף אדם שלא חייב להיות בחדר לא נכנס, אם אפשר - סגור את הדלת של החדר שלכם כדי שהרעשים מבחוץ לא יפריעו לכם, חייך הרבה גם לצוות וכמובן לאשתך, שיר, נגן בגיטרה שלך, פזר באוויר את הריח המוכר של האפטרשייב שלך ותמשיך ללחוש לה באוזן כמה היא נפלאה ויפה.

השמועה אומרת שקיום יחסי אישות היא דרך יעילה לזרז לידה כאשר הזוג מעוניין בכך. איך זה בעצם עובד?

גם אני מכירה את ההנחיה הזאת, שאם רוצים לזרז לידה אז שולחים את הזוג לקיים יחסי מין בטענה שזה עובד כמו קסם, אבל לצערי זה לא מדויק. לא רק שזה לא תמיד עובד – אפשר לומר שזה כמעט אף פעם לא עובד, וגם לא הוכח מחקרית. אם יש לזוג צורך או רצון לגרום ללידה להתחיל, ושניהם בקטע ובא להם, אז יחסי מין יכולים לעזור במקרה הטוב ובמקרה הכי גרוע זה לא יקדם את הלידה אבל היי, לפחות הם נהנו.

ובכל זאת?

כשאנחנו מנסים להבין למה יחסי מין מומלצים כזרז ללידה, מדברים קודם כול על הפרשת האוקסיטוצין בזמן האורגזמה שיכולה לגרום להתחלת צירים, כי בעצם זה אותו הורמון שמכווץ את הרחם, והדבר השני הוא הורמונים בשם פרוסטגלנדינים שנמצאים בזרע של הגבר, והם מרככים את צוואר הרחם ויכולים לגרום לצירים להתחיל.

על איזה סוג של מגע מיני היית ממליצה בסוף תקופת ההיריון, לקראת הלידה? על כל סוג של מגע שמתאים לשני בני הזוג, אם אין מניעה לקיים אותו מסיבות רפואיות. אבל את הרי לא סתם שואלת אותי את השאלה הזאת. כמעט כל מי שאי פעם זכתה להיות בהיריון, מכירה את ההרגשה בשליש האחרון, שלא לדבר על חודש תשיעי, שממש דומה להרגשה שיש בוודאי ללווייתן גדול-סנפיר כשהוא נסחף אל החוף ונתקע על החול ללא יכולת להתגלגל או להתהפך כדי לנסות ולחזור אל המים. קשה לנשום, קשה לאכול, קשה לא לאכול, קשה להישכב, קשה להתהפך, קשה לקום, קשה שעד שמוצאים תנוחה נוחה כבר צריך לקום שוב לשירותים כי הרחם לוחץ על שלפוחית השתן, קשה לראות את הגוף כל כך שונה ממה שאת מכירה ורגילה וקשה שכבר הרבה זמן לא ראית את החלק התחתון של הגוף שלך כי הבטן מסתירה לך הכול מהפופיק ומטה. המצב הזה יגרום לך להרגיש כל מיני דברים, אבל כנראה שחושנית לא יהיה אחד מהם.

מציאות סוף ההיריון אכן מציבה אתגרים לא פשוטים לבני הזוג שרוצים בקרבה מינית ויש גברים שמרגישים חסרי אונים בסיטואציה. מה היית ממליצה להם?

אם גבר נחמד מחפש את הדרך לגרום הנאה לאשתו ולעזור לה להרגיש נאהבת ונחשקת ומינית, הייתי ממליצה לו קודם כול לשחרר את הלחץ לגבי קיום יחסים. המון נשים מאבדות בזמן ההיריון את החשק שלהן אם בגלל סיבות הורמונליות ואם בגלל מצבן הפיזי. הלחץ של בן הזוג רק יגרום לאישה להרגיש עוד יותר רע עם עצמה. כדאי לנסות לחשוב על רעיונות שמטרתם להקל על האישה ועל תופעות הלוואי שמתלוות להיריון. כל דבר שיעזור לה להרגיש פחות כבדה, עייפה וחסרת נוחות באופן כללי יהיה נפלא. חמם את החדר (או קרר אותו כמו שלפעמים נשים הרות מבקשות אפילו בינואר), פרוס מגבת על המיטה, קח שמן שקדים ובקש ממנה לשכב על הצד. עסה את הגוף שלה וספר לה כמה אתה מעריך את מה שהיא עושה עבור הרחבת המשפחה שלכם. הדרך ללב שלה עוברת דרך הבצקות. אל תשכח לעזור לה להתהפך כדי שתוכל לעסות גם את הצד השני.

האם יש תנוחות מומלצות יותר לקיום יחסים בסוף ההיריון?

אם אתם מחפשים תנוחה נוחה לקיום יחסים אז כדאי להביא בחשבון גם את הבטן הגדולה שמפרידה ביניכם כשאתה מנסה לגשת אליה מקדימה, גם את העומס שיש על הריאות והקיבה כשהיא נשכבת על הגב והרחם נדחס למעלה, מה שמפריע לה לנשום וגם מחריף את הצרבות, וגם את חוסר היכולת שלה לשנות תנוחה בקלות בגלל הכבדות. גבר חכם יבנה אסטרטגיה מותאמת מראש וייגש לחזר אחר אשתו תוך שהוא מתחשב בכל המגבלות האלה. לעניין החיבור, אמליץ לנסות תנוחה בעמידת שש של האישה (כך שהגבר יכול להתחבר אל הנרתיק שלה מאחור), אבל לא בלי עזרה של ערימת כריות שהיא יכולה להישען עליה כך שהיא לא מאמצת מדי את פלג הגוף העליון. תנוחה כזאת מורידה מהגב ומהריאות שלה את משקל הבטן וגם לגבר יש אפשרות להתקרב אליה מספיק כדי ממש להתחבר מאחור.

חשוב מאוד שלא תדחוק באישה שלך לקיים יחסים אם היא מרגישה שהיא לא מסוגלת. היא מייצרת בן אדם. זאת עבודה קשה. יכול להיות שיהיה לה קשה לשלב את המשימה הזאת עם משימות נוספות. תמשיך לספר לה כמה היא חשובה לך, כמה היא יפה בעיניך, כמה היא גיבורה על כל מה שהיא עוברת. זה יעזור לה להרגיש נחשקת ומינית ואולי אף יצליח לעורר את החשק שלה.

ומה לגבי אישה שמעוניינת בזירוז לידה?

כתבתי כבר לגבי הקשר בין יחסי מין וזירוז לידה, אבל זאת הזדמנות להוסיף לגבי עוד שיטה שדווקא כן בדוקה וכן עובדת: עיסוי פטמות.

כשתינוק יונק משדי אמו, המציצה גורמת להפרשה מוגברת של אוקסיטוצין. אפשר לנסות לחקות את התנועה הזאת כשרוצים לזרז לידה. ההמלצה היא להשתמש בשיטה הזאת בזהירות ובהשגחה, כי הצירים שזה יכול לגרום עלולים להיות מאוד חזקים.

מה שעושים זה כך: מעסים את השדיים וסוחטים את הפטמות ממש כמו שהיית עושה אם היית רוצה לסחוט משם חלב (ובאמת לפעמים יוצא חלב וזה כמובן בסדר). אם רוצים ליהנות מהשיטה הזאת ולהפוך אותה ליותר רומנטית, אפשר לבקש מבן הזוג לעשות את העבודה. הוא יכול לעמוד מאחורייך ולסחוט את השדיים עבורך. עושים את זה במשך כעשרים דקות. שדרגו את המשימה כטוב בעיניכם והפכו אותה לחוויה זוגית שתקרב ביניכם.

למתעניינים, יש הסבר מדויק יותר בספר מיילדות רוחנית.

הספר מיילדות רוחנית מאת איינה מיי גסקין. תרגום לעברית: שירה היימליך ורחלי לביא

שירה היימליך. תומכת לידה, מדריכת כלות, מדריכת הנקה, רכזת מועדון יולדות ומנחה בגישת הקונסטלציה המשפחתית, מעסה שוודי ומעסה נשים הרות.

ליצירת קשר: Sm-israel@outlook.co.il

למעבר לעמוד הפייסבוק של הספר "מיילדות רוחנית"

הכותבת, לימור קליינמן, יועצת מינית מוסמכת, מייסדת "ואהבתם", אקדמית ומשמשת כמרצה, מעבירת סדנאות ובלנית מתנדבת במקווה טהרה לנשים.

הסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...

הרשמו וקבלו אחת לחודש את הירחון עם המאמרים החדשים