האם ציפרלקס משפיע על החשק המיני?

עודכן ב: ינו 25


שאלה

שלום לימור,

לפני חצי שנה בעקבות דיכאון אחרי לידת בני השלישי רשם לי הרופא תרופה נוגדת דיכאון בשם "ציפרלקס". התרופה אמנם עזרה מאוד למצב הרוח אבל מאז אני מרגישה שקשה לי הרבה יותר ליהנות ממין, ולפעמים אני לא מצליחה להגיע לאורגזמה גם אחרי מאמצים רבים למרות שהבעיה לא היתה קיימת בעבר.

אשמח לדעת האם זה קשור ומה אוכל לעשות. תודה רבה.

תשובה

יקרה,

ראשית אבקש לומר לך כמה טוב עשית שלא התעלמת מתחושותייך לאחר הלידה ופנית לטיפול. אני מאחלת לך הרבה בריאות אושר ושמחה.

ציפרלקס הינה תרופה אנטי-דיכאונית ואנטי-חרדתית ממשפחת ה- SSRI. הפעולה של תרופות ממשפחה זו היא בעיכוב תהליך הספיגה מחדש של הסרוטונין (שבין השאר אחראי על מצב הרוח) בצמתים המחברים בין סיבי עצב שונים. אמנם, אליה וקוץ בה - אותה התרופה שיכולה לגרום למצב רוח טוב יותר, פוגעת בתשוקה, בחשק ובתפקוד המיני. מחקרים בספרות הרפואית גילו שמשתמשים רבים מדווחים על הפרעות קישוי ושפיכה ואף קושי להגיע לאורגזמה. בדיוק החוויה אותה את מתארת.

היות ופגיעה באיכות החיים המינית היא פגיעה נוספת באיכות החיים הכללית, אני ממליצה לך לחזור לרופא שרשם עבורך את התרופה ולספר על החוויה שלך. למרות שלנטילת התרופה יש חשיבות גבוהה לאיכות החיים ולכן אין להפסיק ליטול אותה ללא הוראה מפורשת מרופא, יש בהחלט דרכים להקל על תופעות הלוואי. למשל באמצעות הפחתת מינון התרופה, הפסקות מבוקרות ע"י רופא, תמיכה באמצעות תהליך פסיכולוגי אישי או זוגי ופנייה לפסיכותרפיה וגם שימוש באביזרי עונג בעלי עוצמת רטט גבוהה, שיכולים לעזור כאשר יש קושי פיזי ממשי להגיע לאורגזמה.

לסיכום, הנושא של דיכאון ומיניות הוא נושא רחב השייך לתחום הרפואה והפסיכיאטריה, וכדאי לפנות לאנשי מקצוע מתחום זה כדי להחזיר בצורה מבוקרת את השמחה והעונג המיני לחייך.

בהצלחה!

לימור

המשיבה, לימור קליינמן, יועצת מינית מוסמכת, מייסדת "ואהבתם", אקדמית ומשמשת כמרצה, מעבירת סדנאות ובלנית מתנדבת במקווה טהרה לנשים.


הסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...

הרשמו וקבלו אחת לחודש את הירחון עם המאמרים החדשים