והיגדת לביתך

עודכן ב: ינו 20

לאחרונה העברתי השתלמות בנושא שיח מיניות בריאה עם מתבגרים. המיוחד בהשתלמות הזו היה קהל היעד - קבוצה של יועצים חינוכיים מהמגזר החרדי, שעובדים בישיבות הכי נורמטיביות שיש, ורואים חשיבות בשיח שכזה עם התלמידים שלהם.

אני חורג מהרגלי - ומביא דברים שאמר לי אחד המשתתפים בהשתלמות:

כשהבת שלנו התקרבה לגיל 11, אמרתי לאשתי שהגיעה הזמן לשוחח איתה על המחזור החודשי הנשי. אשתי התחמקה מזה. היא אמרה שהיא תדבר עם צוות הביס ושהם בטח משוחחים עם התלמידות על הנושא. בבי"ס אמרו לאשתי שבעוד שנה הם מביאים מישהי לשוחח על זה, ואם לבת שלה יש שאלות היא יכולה לשוחח על זה עם חברות שלה (מאיפה לחברות שלה יש מידע אמין בנושא?!).


ביקשתי שוב מאשתי לשוחח איתה והיא אמרה שהיא לא מרגישה בנח עם זה. אמא שלה לא שוחחה איתה ואיך היא תשוחח על זה עם הבת שלנו. רק כשאמרתי לה שאם היא לא תשוחח עם ביתנו, אני אשוחח איתה (דבר שמאד לא מקובל אצלנו בקהילה) היא התרצתה, ואמרה שהיא תערוך איתה שיחה, אבל שאני אתן לה זמן לחשוב על זה.

כמה ימים לאחר מכן, אשתי יצאה עם הבת לכותל המערבי. ברחבת הכותל נגשה לאשתי אישה ושאלה אותה: "אני במחזור עכשיו (=הכוונה לווסת), האם אני יכולה לגעת באבני הכותל?".


ביתי ששמעה את השאלה, פנתה לאשתי - מה זה מחזור?


אשתי אמרה לה שהיא תסביר לה אחרי שיסיימו את התפילה בכותל. מאוחר יותר באותו היום, אשתי וביתי ישבו בבית קפה ירושלמי, ואשתי הסבירה לבתנו את מה שהיה לה חשוב שהיא תדע בנושא המחזור החודשי. ההתחלה היתה קצת מביכה ומגומגמת. ככל שהשיחה התארכה היה קל יותר לאשתי לדבר, והבת שיתפה פעולה והיתה מאד מעורבת בשיחה. האווירה היתה נינוחה ורגועה. הבת היתה קשובה והיה לה חשוב לשמוע את הדברים. שתיהן חזרו הביתה מרוצות ושמחתי לשמוע שהשיחה היתה מוצלחת.

חודש אחר כך ביתי קיבלה את הווסת הראשונה שלה. היא הבינה מיד במה מדובר. מזל שלא חיכינו עוד שנה עד לשיחה המקצועית שבית הספר אמר שהוא מביא....

עד כאן הסיפור. סיפור עדין ומקסים בעיני שמדגיש שתי נקודות חשובות:

1. עדיף לדבר חצי שנה מוקדם מדי, ולא חודש מאוחר מדי. קשה לדעת מתי תהיה הפעם הראשונה שהילדים שלנו ייתקלו במידע אינטימי או מיני. חשוב שזה יהיה נושא מדובר ונגיש להם.

2. אין תחליף לשיחה עם אבא ואמא. גם אם זה קשה, גם אם זה מביך, גם אם איתנו לא שוחחו על זה, גם אם אני לא בטוח מה להגיד. לא משנה מה תאמרו לילדים שלכם, זה עדיף מאשר כל מה שהם ימצאו באינטרנט או ישמעו מחברים שלהם.

פשוט תדברו איתם.

שיהיה שיח מוצלח

הכותב, אלעד חמיאל, הוא קרימינולוג קליני (M.A) ומחנך למיניות בריאה, מנחה סדנאות והרצאות למתבגרים ומבוגרים.


הסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...

הרשמו וקבלו אחת לחודש את הירחון עם המאמרים החדשים