שו"ת : האם מותר לקיים יחסים באור

עודכן ב: לפני יומיים


שאלה

הרב,שלום!

אנחנו זוג צעיר עם שלושה ילדים. החיים שלנו לחוצים ואנחנו מתמרנים בין לימודים, עבודה וכד'. אנו מגיעים לשעות הערב עייפים ורצוצים, ואפילו אין כח ליחסי אישות בינינו. במשך הזמן מצאנו שבשבת אחר הצהריים כבר התאוששנו ורוצים לקיים יחסים.

האם מותר כיון שאי אפשר להחשיך בתורה מוחלטת את חדר השינה שלנו?


תשובה

לא אתייחס בתשובה זו לגבי קיום יחסים ביום כיון שלא נשאלתי על כך, אלא על קיום יחסים באור.

(על קיום יחסים ביום תוכלו לקרוא כאן) הגמרא בבלי נדה י"ז ע"א אוסרת קיום יחסים לאור הנר, כלומר כאשר יש תאורה בחדר. אמנם מי שמעיין בגמ' שם יראה שהגמרא מקשה מספר פעמים ממקורות שונים על אימרתם של האמוראים שפסקו שאסור. מכל המקורות שהגמרא מביאה משמע שמותר לקיים יחסים ביום. בדוחק הם תיקנו את הגרסה של כל המקורות שהיקשו מהם.


למה אני אומר בדוחק, משום שאם מביאים מקור אחד הסותר אימרתו של אמורא, והאמורא מתקן את הגרסה, זה דבר מקובל. אך כאשר מביאים ארבעה מקורות ובכולם הגמרא צריכה לתקן את הגרסה, בעצם מבינים שיש התייחסויות שונות לדין זה.

בסיום הסוגיה הזו הגמרא מסבירה למה שיבחו חכמים את בית מונבז שהיו משמשים מטותיהם ביום, משום שמרוב עייפות, לא היה חשק מיני לבעל, לכן הוא כבר לא קיים מצוות עונה. לכן לכאורה, ניתן להבין מסיום הסוגיה שבמקרה של קושי של עייפות בלילה, ניתן להתיר לקיים יחסים ביום (עיין רש"י נדה י"ז ע"א, ד"ה אונס שינה).

כמו כן התירה הגמרא לתלמיד חכם לקיים יחסים ביום על ידי כך שהוא מאפיל בבגדו, כנראה מתוך הנחה שתלמיד חכם מתנהג בצניעות ולא מביט באשתו במקומות הצנועים. בפועל, כמעט כל הפוסקים העתיקו איסור זה כמעט ללא סייג כולל מרן הב"י בשולחן ערוך. אף על פי כן העיר הרמ"א שאם עושה מחיצה בין אור הנר ובין המיטה, אף אם התאורה עדיין נראית מבעד למחיצה, אז מותר.


היתר זה של הרמ"א לא נאמר בכדי, והוא מייצג את השוני בגישות ליחסי אישות בין השו"ע ובין הרמ"א. בכל מקרה, רבנים ויועצים רבים הנשאלים בעניין זה, מתירים לעשות זאת, ובפרט בחיים הלחוצים של בני זוג צעירים, שלעתים אין להם כוח לקיום יחסים בלילה, והפתרון היחידי הוא במשך היום.

עם זאת ראוי להזכיר שתי נקודות:

א. רוב הנשים מעדיפות קיום יחסים בחושך, בין ביום ובין בלילה מסיבות רבות שאין המקום כאן לפרטן.

ב. גם אם יש מקור אור, ראוי לנהוג בצניעות ביחס לגוף של הבעל והאישה!

לסיכום:

באור מותר לקיים יחסים, אך ישתדלו להשתמש בתאורה חלשה, אך אין צורך בחושך מצרים.

בכבוד רב, אברהם שמואלהסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

שאלות נפוצות

איך אפשר לגלוש באתר עם אינטרנט מסונן?

לגולשים עם אינטרנט מסונן - באמצעות "אינטרנט רימון" ניתן לגלוש באתר על פי ההוראות כאןאם יש לכם ספקי סינון אחרים, תוכלו להוריד חינם את המדריך של ואהבתם למיניות בריאה בנישואים ולקבלו לדוא"ל.
 

ואם אנחנו זקוקים להכוונה בקניית מוצרים?

בכל שלב ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות המייל או הוואטסאפ 0585-410415 ולהשאיר שם מספר טלפון ליצירת קשר. נשמח לחזור תוך 2  ימי עבודה והיועצים המקצועיים שלנו יחזרו אליכם לייעוץ רכישה דיסקרטי ללא עלות. ייעוץ לגברים ניתן ע"י גבר וייעוץ לנשים ע"י אישה.

מה קורה אם אנחנו לא מרוצים?

הסיכוי שלא תהיו מרוצים הוא קלוש מאוד, אבל אם זה קורה, והאריזה לא נפתחה, מחזירים את החבילה, ואנחנו מזכים במלוא הסכום, והכל בכפוף למדיניות החזרות.

איך החבילה מגיעה אלינו?

החבילות מגיעות עם שליח פרטי עד הבית עד 3-5 ימי עבודה לרוב חלקי הארץ (במקומות מרוחקים יתכנו עיכובים) בהתאם למדיניות המשלוחים של חברת תמנון, או באיסוף עצמי מצור הדסה. המסירה מתבצעת בתיאום טלפוני מראש.

האם מישהו ידע שהזמנו את החבילה מכם?

בכלל לא. חשוב לנו מאוד לשמור על הפרטיות שלכם, ולכן על החבילה שתקבלו לידיכם, לא יהיה שום פרט מזהה. השליחים אינם יודעים מהי תכולת החבילה והם מודרכים למסירת החבילה באופן אישי לידי המזמין. אתם יכולים להיות שקטים ולהזמין משלוח הביתה, למשרד או לכל מקום אחר שתבחרו.
 

ואם אנחנו מעדיפים רכישה טלפונית דיסקרטית?

ניתן לבצע הזמנה טלפונית בימים א-ה בשעות 9:00-13:00 במספר 0585-410415. תוכלו גם להשאיר הודעה ונחזור אליכם לביצוע הרכישה.

העסקת פגועי נפש

כתרומה לחברה

ייעוץ רכישה

טלפוני חינם

שליח חינם

מעל 360 ש"ח

תשלום מאובטח

באשראי

משלוח דיסקרטי

עד 5-3 ימים

  • YouTube - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Facebook - White Circle

א-ה 9:00-13:00 | 058-5410415 (וואטסאפ)

contact@ve-ahavtem.com

אנחנו עונים בדרך כלל תוך 24 שעות

ייעוץ מיני

בתקשורת

מי אנחנו

חזון ואהבתם

מיניות ביהדות

Ⓒ כל הזכויות שמורות ל"ואהבתם" | צור הדסה, ישראל 998500

 שעות מענה א'-ה' 9:00-13:00 | contact@ve-ahavtem.com  |  058-5410415