קיום יחסים בעת צרה. נכתב במיוחד להתמודדות עם ההגבלות תחת איום וירוס הקורונה

קיום יחסים בעת צרה. נכתב במיוחד להתמודדות עם ההגבלות תחת איום וירוס הקורונה

שאלה:

האם מותר לקיים יחסים בימים אלו של בידוד והחשש מווירוס הקורונה?

מצאתי בספרו של הרב מרדכי אליהו את הדברים הבאים: אין לאשם לשמש מטתו בזמן שהציבור שרוי בצער, מלחמה, רעב וכד' אע"פ שהוא אינו נפגע ישירות מכך" (דרכי טהרה עמ' ריג). האם המצב שלנו מוגדר צער כזה ואסור לקיים יחסי אישות?


תשובה:

הגמרא במסכת תענית י"א. אומרת את הדבר הבא:

אמר ריש לקיש באסור לאדם לשמש מטתו בשני רעבון שנאמר (בראשית מא, נ) וליוסף ילד שני בנים בטרם תבוא שנת הרעב. תנא חסוכי בנים משמשין מטותיהן בשני רעבון.

הגמרא אוסרת קיום יחסים למי שכבר קיים מצוות פרו ורבו בשנות רעב. היא לא דיברה שם על צרות אחרות, אך ניתן להבין את זה מדברי רש"י במקום:

"דצריך אדם לנהוג צער בעצמו."

כלומר, אם יש צער, גם אדם צריך לנהוג כך בעצמו אף אם הוא עצמו לא בצער. הוא צריך להרגיש בצרת הציבור ולבטא את זה בהתנהגות שלו כמו שאומרת הגמרא שם בהמשך:

בזמן שהצבור שרוי בצער, אל יאמר אדם אלך לביתי ואוכל ואשתה ושלום עליך נפשי... אלא יצער אדם עם הצבור שכן מצינו במשה רבינו שציער עצמו עם הצבור שנאמר: (שמות יז, יב) וידי משה כבדים ויקחו אבן וישימו תחתיו וישב עליה, וכי לא היה לו למשה כר אחת או כסת אחת לישב עליה? אלא כך אמר משה: הואיל וישראל שרויין בצער אף אני אהיה עמהם בצער, וכל המצער עצמו עם הצבור זוכה ורואה בנחמת צבור.

משה רבינו לא נלחם הוא עצמו כנגד עמלק. אבל כיון שעם ישראל היה בצער והוא הרים את ידיו כדי לעזור להם, הוא ישב על סלע ולא על מושב נוח. אדם צריך להרגיש את צרת הציבור ולא לומר שלום עלייך נפשי ואני אמשיך כהרגלי. אך אם נשים לב, הגמרא דיברה רק על שנת רעבון וכך כתבו הטור והשולחן ערוך.


התוספות במקום (ד"ה אסור) כתבו שאיסור זה שלא לשמש בשני רעבון נאמר רק למי שרוצה לנהוג עצמו בחסידות ולא לשאר בני אדם. אולי זה המקור לשולחן ערוך (סי' תקע"ד סעי' ד') שאמנם אוסר לשמש מטתו בשני רעבון אבל מתיר בליל טבילה ולמי שאין לו בנים. המגן אברהם חלק עליו במקום וכתב שאין מקור לדברי השו"ע שמתיר לשמש בליל טבילה. אבל כיון שיש מצווה לשמש בליל טבילה, והתוס' אומרים שהאיסור חל רק כמנהג חסידות לכן השו"ע התיר בליל טבילה (עיין ט"ז שם ס"ק ב').


בשערי תשובה כתב שהאיסור נוהג גם בשאר צרות ולא רק בשני רעבון אך מצד שני הוא מסיים את דבריו כך:

"כיון שהוא ממדות חסידות אפשר במקום חשש שאם לא ישמש יבוא לדבר עבירה או הוא או אשתו אם משתוקקת אליו אפשר דמותר לשמש".

לפי דבריו, אם אשתו משתוקקת אליו או שהוא עלול להגיע לדבר עבירה, מותר לשמש כיון שזה אסור רק ממידת חסידות.

אם כן, נמצאנו למדים את הדבר הבא: יש פוסקים האוסרים לשמש את המיטה בשני רעבון. יש שהרחיבו את האיסור גם לצרות נוספות. יש שכתבו שזה אסור רק ממידת חסידות וזה לא חל לחשוכי בנים. לגבי ליל טבילה – השו"ע מתיר ואף חובה לקיים יחסים והמגן אברהם אוסר.

הלכה למעשה לימינו: כל אדם צריך להרגיש בעצמו בצרת הציבור וזה צריך לבוא לידי ביטוי בשינוי ההתנהגות והתפילות שלו.

לגבי קיום יחסים, כיון שיש בזה מחלוקת באיסור דרבנן, נראה לענ"ד שזה לא נכון לא לקיים יחסים בכלל כיון שזה עלול לעלות בשלום בית של הזוג כפי שכתבו הפוסקים. ומצד שני יש עת צרה ולכן ראוי למעט או לשנות את מנהגם ביחסי אישות. אם נהגו לקיים יחסים פעמיים בשבוע, אז יקיימו רק פעם אחת. אם נהגו להאריך, יש מקום לקצר. יש מקום להתמקד בהנאה של בן\בת הזוג ופחות בהנאת עצמו ועל ידי כך הוא ממעט מהנאתו על מנת לשתף את עצמו בצרת הציבור.

מצד שני, עקב הלחץ והבדידות שאנשים מרגישים בימים אלו: יש להרבות במחמאות ובדברי שבח וחיזוק לבן\בת הזוג. תנו חיבוק ארוך אחד לשני, חבקו את הילדים, הרבו במגע עם מי שמותר על למנת לכפר על החוסר ועל החובה של שמירת מרחק ממי שאסור [על פי הנחיות משרד הבריאות].

יש הרבה דרכים לבטא את אהבתנו אחד לשני והשינוי הנכפה עלינו יכול ללמד אותם דרכים אלו.

יהי רצון שה' יוציאנו מצרה זו לאור גדול בזכות התפילות שיצאו מציון לכל העולם!
1792 צפיות

הסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

הרשמו לירחון "עט לאהוב" חינם וקבלו 10% הנחה לרכישה באתר

מבצעי החודש

המומלצים שלנו להשקעה זוגית

משקולת לאימון רצפת האגן (540 ש"ח)

שאלות נפוצות

איך אפשר לגלוש באתר עם אינטרנט מסונן?

לגולשים עם אינטרנט מסונן - באמצעות "אינטרנט רימון" ניתן לגלוש באתר על פי ההוראות כאןכמו כן, ניתן להוריד קטלוג PDF של המוצרים ולבצע הזמנה טלפונית.

איך משלמים?

​התשלום מתבצע באמצעות כרטיס אשראי או דרך PayPal. כל התהליך התשלום מאובטח לחלוטין ברמות האבטחה הגבוהות ביותר.
 

ואם אנחנו מעדיפים רכישה טלפונית דיסקרטית?

בכל שלב ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות המייל או הוואטסאפ ולהשאיר שם מספר טלפון ליצירת קשר. נשמח לחזור תוך 2  ימי עבודה ולבצע רכישה טלפונית.

מה קורה אם אנחנו לא מרוצים?

הסיכוי שלא תהיו מרוצים הוא קלוש מאוד, אבל אם זה קורה, והאריזה לא נפתחה, מחזירים את החבילה, ואנחנו מזכים, והכל בכפוף למדיניות החזרות.

איך החבילה מגיעה אלינו?

החבילות מגיעות עם שליח פרטי עד הבית בתוך 5 ימי עבודה מיום ההזמנה בהתאם למדיניות המשלוחים של חברת תמנון, או באיסוף עצמי מצור הדסה. המסירה מתבצעת בתיאום טלפוני מראש.

האם מישהו ידע שהזמנו את החבילה מכם?

בכלל לא. חשוב לנו מאוד לשמור על הפרטיות שלכם, ולכן על החבילה שתקבלו לידיכם, לא יהיה שום פרט מזהה. השליחים אינם יודעים מהי תכולת החבילה והם מודרכים למסירת החבילה באופן אישי לידי המזמין. אתם יכולים להיות שקטים ולהזמין משלוח הביתה, למשרד או לכל מקום אחר שתבחרו.
 

האם ניתן לרכוש את המוצרים שלכם לא דרך האתר?

כן. ניתן לתאם במיוחד מפגש רכישה אישי דיסקרטי בקליניקה בצור הדסה כאן. כמו כן, ניתן להוריד קטלוג PDF של המוצרים ולבצע הזמנה טלפונית.

העסקת פגועי נפש

כתרומה לחברה

ייעוץ רכישה

טלפוני חינם

משלוח עם שליח חינם מעל 360 ש"ח

תשלום מאובטח

אשראי / PayPal

משלוח דיסקרטי

תוך 5 ימים

הרשמו לירחון "עט לאהוב" חינם וקבלו 10% הנחה לרכישה באתר

בתקשורת

מי אנחנו

חזון ואהבתם

מיניות ביהדות

ייעוץ מיני

  • YouTube - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Facebook - White Circle

Ⓒ כל הזכויות שמורות ל"ואהבתם" | צור הדסה, ישראל 998500

contact@ve-ahavtem.com  |  058-5410415