מגע בין איש ואישה ביום כיפור

עודכן ב: נוב 3

תשמיש המיטה נחשבת להנאה והיא אסורה כמו שאר העינויים של יום כיפור [איסור אכילה ושתייה, איסור רחיצה וסיכה ואיסור נעילת הסנדל] (שולחן ערוך אורח חיים סי' תרטו).


מה נכלל באיסור זה חוץ מעצם קיום יחסי אישות?

במשנה, בגמרא, ברמב"ם ובשאר רוב הראשונים נזכר רק איסור תשמיש המיטה.


הבית יוסף על הטור מביא את ההגהות מרדכי שאוסר לישון באותה מיטה ואת האגודה שאוסר אף כל מגע בין הבעל והאישה.


הט"ז על השולחן ערוך (שם ס"ק א') חילק בין מגע ביום שמותר כיון שאין חשש שהם יימשכו לדברים אחרים כיון שיש עליו אימת היום, לבין שינה במיטה אחת שאסור בין ביום ובין בלילה. מגע בין הבעל והאישה הוא אסור לדבריו רק בלילה. המגן אברהם חולק עליו ואוסר את שני הדברים, בין ביום ובין בלילה. המג"א מוסיף לא להרבות עמה בדברים ובשם המהרי"ל לנהוג כל ההרחקות בין בעל ואישה בזמן הנדה.

רוב האחרונים חלקו על הט"ז ואוסרים בכל האיסורים של נדה בין ביום ובין בלילה. ואכן כנראה הט"ז לא ראה את דברי האגודה עצמם, כיון שדבריו של האגודה ברור מיללו:

[פסחים נג ע"ב] מקום שנהגו [להדליק נר] בליל יוהכ"פ מדליקין, מקום שנהגו שלא להדליק אין מדליקין. דרש רבא ועמך כולם צדיקים, כולם לדבר אחד נתכוונו, פי' להרחיק מן התשמיש, וכתב רבינו שמחה מכאן ראי' שירחיק אדם מאשתו ביוה"כ שלא ליגע בה ובבגדיה כאילו נידה, שהרי החמירו להדליק או שלא להדליק ובנידה לא החמירו.

האגודה כותב על מנהג שנהגו להדליק נר בחדר השינה, ובין שנהגו מנהג זה או לא, בכל מקרה המטרה היא להרחיק את האדם מתשמיש המיטה. בסוף דבריו הוא כותב על כך שביום כיפור יש צורך להחמיר אפילו מנידה רגילה.


אם כן, ברור שביום הקדוש של יום כיפור, אסור לבעל ולאישה אפילו לגעת אחד בשני ויש צורך להרחיק את המיטות שלהם בלילה, כמו בזמן שהאישה נידה.


עם ישראל קיבל כמתנה יום אחד בשנה שבו הוא מתנהג כמעט כמו מלאכי עליון ללא גוף. לא אוכלים ולא שותים, לא מתרחצים ומידת חסידות היתה אפילו לא לישון בלילה (עיינו דרך החיים סדר ליל יום הכפורים סעיף ז'). אני מניח שאם היה אפשר לצוות לא ללכת לשירותים, גם את זה היינו נוהגים ביום כיפור.


יש משהו נפלא בכך שיום אחד בשנה אנו מנסים להתעלות לחלוטין מעל צרכי הגוף כולם, כולל כמובן הנאה מינית של תשמיש המיטה. אנו צריכים לשמוח על האפשרות הזאת לצאת ממקום הנוחות של הגוף ולבחור להתמקד בצד הרוחני של החיים בלבד.


זכורני ששנה אחת הייתי עם קבוצה מגוונת של יהודים בערב יום כיפור ורבים ציינו שם את יום כיפור כיום המשמעותי ביותר בשנה, על אף שחלקם לא היו שומרי מצוות. במדינת ישראל רוב רובו של העם היהודי בוחר ביום זה לא לנוסע במכונית כלל. לא בחוק, אלא מתוך כבוד ובחירה. עמך כולם צדיקים.


התורה לא רוצה שנחיה כך תמיד. מצוות רבות קשורות לאוכל ובראשם קרבנות בבית המקדש וליל הסדר. אבל ביום אחד היא מאפשרת הצצה לכך שאנו יכולים להיות קצת מעבר...מעבר למציאות הרגילה שלנו וזה כולל כל מגע גופני בין הבעל והאישה.


בברכת חתימה טובה


הסדרה הטבעית של ואהבתם

 

לחיזוק החשק

והתפקודיות

המינית

שאלות נפוצות

איך אפשר לגלוש באתר עם אינטרנט מסונן?

לגולשים עם אינטרנט מסונן - באמצעות "אינטרנט רימון" ניתן לגלוש באתר על פי ההוראות כאןאם יש לכם ספקי סינון אחרים, תוכלו להוריד חינם את המדריך של ואהבתם למיניות בריאה בנישואים ולקבלו לדוא"ל.
 

ואם אנחנו זקוקים להכוונה בקניית מוצרים?

בכל שלב ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות המייל או הוואטסאפ 0585-410415 ולהשאיר שם מספר טלפון ליצירת קשר. נשמח לחזור תוך 2  ימי עבודה והיועצים המקצועיים שלנו יחזרו אליכם לייעוץ רכישה דיסקרטי ללא עלות. ייעוץ לגברים ניתן ע"י גבר וייעוץ לנשים ע"י אישה.

מה קורה אם אנחנו לא מרוצים?

הסיכוי שלא תהיו מרוצים הוא קלוש מאוד, אבל אם זה קורה, והאריזה לא נפתחה, מחזירים את החבילה, ואנחנו מזכים במלוא הסכום, והכל בכפוף למדיניות החזרות.

איך החבילה מגיעה אלינו?

החבילות מגיעות עם שליח פרטי עד הבית בתוך 3 ימי עבודה לרוב חלקי הארץ (במקומות מרוחקים יתכנו עיכובים) בהתאם למדיניות המשלוחים של חברת תמנון, או באיסוף עצמי מצור הדסה. המסירה מתבצעת בתיאום טלפוני מראש.

האם מישהו ידע שהזמנו את החבילה מכם?

בכלל לא. חשוב לנו מאוד לשמור על הפרטיות שלכם, ולכן על החבילה שתקבלו לידיכם, לא יהיה שום פרט מזהה. השליחים אינם יודעים מהי תכולת החבילה והם מודרכים למסירת החבילה באופן אישי לידי המזמין. אתם יכולים להיות שקטים ולהזמין משלוח הביתה, למשרד או לכל מקום אחר שתבחרו.
 

ואם אנחנו מעדיפים רכישה טלפונית דיסקרטית?

ניתן לבצע הזמנה טלפונית בימים א-ה בשעות 9:00-13:00 במספר 0585-410415. תוכלו גם להשאיר הודעה ונחזור אליכם לביצוע הרכישה.

העסקת פגועי נפש

כתרומה לחברה

ייעוץ רכישה

טלפוני חינם

משלוח עם שליח חינם מעל 360 ש"ח

תשלום מאובטח

באשראי

משלוח דיסקרטי

תוך 3 ימים

  • YouTube - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Facebook - White Circle

א-ה 9:00-13:00 | 058-5410415 (וואטסאפ)

contact@ve-ahavtem.com

אנחנו עונים בדרך כלל תוך 24 שעות

ייעוץ מיני

בתקשורת

מי אנחנו

חזון ואהבתם

מיניות ביהדות

Ⓒ כל הזכויות שמורות ל"ואהבתם" | צור הדסה, ישראל 998500

 שעות מענה א'-ה' 9:00-13:00 | contact@ve-ahavtem.com  |  058-5410415